آیا در دوران بارداری می توان از ابتلا کودک به اتیسم جلوگیری کرد؟

اگرچه اتیسم یا درخودماندگی نوعی  اختلال مربوط به رشد و تکامل محسوب می شود  که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود و علّت اصلی آن ناشناخته‌است، اما نتایج حاصل بررسی های انجام گرفته توسط محققین نشان می دهند، مصرف برخی دارو ها مثل دارو های ضد افسردگی در دوران بارداری خطر ابتلای فرزند به اتیسم را افزایش می دهد.
این در حالی است که متخصصین بر این باورند که خود افسردگی و نه داروهای آن، می تواند تحریک کننده این اختلال باشد. یک مطالعه که اخیراً در کانادا انجام گرفته است، نشان داده زنانی که طی دوماهه آخر بارداریشان دارو های ضد افسردگی مصرف می کنند، ممکن است فرزند خود را در معرض خطر ابتلا به اختلال طیف اتیسم قرار دهند.
پژوهشگران چنین بیان داشتند که به نظر می رسد، کودکانی که مادران آن ها طی سه ماهه دوم و سوم بارداری‌شان از داروهای ضد افسردگی استفاده نموده بودند، ۸۷ درصد خطر بیشتری برای ابتلا به اختلال طیف اتیسم را دارا بودند. این مطالعه نشان داده است، اگر مادر نوعی از دارو های ضد افسردگی را که مهار کننده های انتخابی باز جذب سروتونین یا SSRI، نامیده میشوند را مصرف کند،  خطر ابتلا به اتیسم حتی بیشتر نیز خواهد شد.
با این حال دانشمندان یاد آوری نموده اند که یافته های این مطالعه، بر پایه یک رابطه علت و معلولی روشن بین داروهای ضد افسردگی و اتیسم بنا نشده است.
به گفته محققان زنان باردار نباید مصرف دارو های ضد افسردگی که پزشک برای آنها تجویز نموده را بدون نظر پزشک خود متوقف کنند.
دکتر آلن منویتز که  یک روان‌پزشک بالینی در بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک است، می گویند:
این موضوع بسیار مهم است که به زنان بارداری که درحال استفاده از دارو های ضد افسردگی هستند و این مقاله را می خوانند، در مورد این بررسی اطلاع داده شود تا  دچار وحشت نشوند و دارو های خود را به طور ناگهانی قطع نکنند.
دکتر منویتز اظهار داشت، در صورتی که این زنان مصرف داروهایشان را بدون اطلاع پزشک قطع کنند، ممکن است دچار علائم ترک دارو شوند که می تواند خطری حتی بیشتر از مصرف دارو های خودشان داشته باشد. آنها باید قبل از تصمیم گیری در مورد هر چیزی، با متخصص زنان و روان‌پزشک خود مشورت کنند.
آنیک برارد، استاد دانشگاه دارو سازی مونترال و سرپرست نویسندگان این مطالعه می گوید: یافته های اخیر می تواند حداقل تا حدودی افزایش اتیسم در سال های اخیر را توضیح دهد.
برارد می گوید مصرف دارو های ضد افسردگی در میان زنان باردار آمریکایی از ۵٫۷ درصد در سال ۱۹۹۹ به ۱۳٫۳ درصد در سال ۲۰۱۳ افزایش یافته است. این در حالی است که شیوع اتیسم از ۴ دهم درصد در سال ۱۹۹۶ به حدود یک درصد در حال حاضر افزایش داشته است.
ایشان در ادامه افزودند:
افزایش شیب دار در تشخیص اتیسم با افزایش عظیمی در استفاده از داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری هم‌زمان، بوده است.